טיול גיאוגרפי בטג'יקיסטן - מסע להרי הפאמיר


טיול גיאוגרפי בהרי הפאמיר - טג'יקיסטן

תאריכים - לקבוצות סגורות בלבד (עונה מומלצת יולי-ספטמבר)
גודל קבוצה - 12-24 אנשים
מחיר למטייל - צרו קשר לקבלת מחיר עדכני
אופי המסלול - הטיול ברובו יתנהל ברכבי שטח (עם נהגים מקומיים) באזור ראשוני וכמעט ללא תשתית תיירותית. בערים הגדולות נבנו מספר מלונות אך בכפרים נלון בבתי משפחות מקומיות. הנסיעות ארוכות והדרכים לא סלולות. חשוב להדגיש זהו לא מסע למפונקים :) 

הרי הפאמיר - "גג העולם" - נמצאים בלב אסיה היבשתית, רחוק ממרכזי הציוויליזציות העתיקות ואפילו מדרכי המשי והמסחר. אפילו היום קשה להגיע לכאן, והאזור נשאר מבודד כמעט כשהיה בעבר.. 

מסלול הטיול ייקח אותנו אל נבכי ההסטוריה של מרכז אסיה, אל עמים נוודים ועמקים נסתרים בלב ההרים. נכיר מקרוב את כת האסמעילים ואת הניבים השונים של עמקי הפאמיר (לכל עמק שפה משלו!), נגיע לאגמים גבוהים ולנהרות ענקיים ומיתולוגיים, נבקר במעיינות חמים קדושים ונטפס לתצפיות על הרי הינדו-קוש הפראיים.

הטיול להרי הפאמיר הוא מסע מרתק חזרה בזמן להסטוריה הקדומה של יבשת אסיה, אל דרכי המסחר העתיקות וממלכות נשכחות, אך עם זאת זהו גם מסע בהסטוריה המודרנית של אסיה -  "המשחק הגדול" בין בריטניה לרוסיה, מלחמות אפגניסטן,נפילת מסך הברזל של ברה"מ ויצירת מדינות הלאום החדשות שעדיין מגבשות את זהותן בעידן המודרני. 


תכנית המסע:

יום 1 - טיסה לדושאנבה (Dushanbe), בירת טג'יקיסטן. בהתאם לשעת הטיסה נתמקם במלון טוב בעיר ונצא לארוחת ערב בצ'איהאנה (Cayhana) - מסעדה טג'יקית מסורתית. 

יום 2 - יוצאים לדרך. נעמיס את התיקים והציוד על הג'יפים - שילוו אותנו לאורך הימים הקרובים - ונצא מזרחה לכיוון גבול אפגניסטן. לקראת הצהריים נגיע אל נהר הפאנג' (Panj) המרשים, המהווה את הגבול המודרני בין המדינות. מצדו השני של הנהר ניתן לראות שאפגניסטן אף פחות מודרנית מטג'יקיסטן - אין כבישים סלולים והתנועה בשיירות של גמלים או חמורים.. לקראת אחה"צ נגיע לעיירה קאלא-אי-קומב (Kala-i Khumb) כאן נלון בבית משפחה מקומית שהוסב לפנסיון קטן. 

יום 3 - עם בוקר נמשיך את הנסיעה מזרחה, לאורך הנהר המתפתל, נחצה מספר גשרים ונצא להליכה יפה וקצרה באחד הכפרים הציוריים שבדרך,  נתארח לצהריים בבית משפחה מקומית. אחה"צ נגיע למלון שלנו בעיירה חורוג (Khorog) - בירת הפאמיר ההררית. בערב נצא לטייל בפארק המקומי ולהתחכך קצת באנשי המקום. 

יום 4 - בבוקר נצא מהעיירה ונבקר בגנים הבוטניים בדרך למספר תצפיות יפות על האזור. מכאן נצא לדרומה לכיוון עמק הווחאן (Wakhan) - עמק מרשים ומבודד, על גבול אפגניסטן וסין. נבקר במצודה יפה ווניסע לטבול במעינות החמים של ביבי פאטימה - הנחשבים קדושים לבני האזור. לינה במלון פשוט בקרבת מקום. 

יום 5 - יום הרפתקאות בעמק הווחאן - נצא להליכות קצרות בכפרי האזור, נבקר במצודות עתיקות ובבתי התפילה הייחודים לדת האסמעילית. אחה"צ נגיע לכפר לאנגאר (Langar) בקצה העמק, ונלון בבית משפחה מקומית שהוסב לפנסיון פשוט. 

יום 6 - ממשיכים את המסע מזרחה לאזורים לא מיושבים ברמת הפאמיר המזרחית. מדרום ילוו אותנו פסגותיו המושלגות של רכס הינדו-קוש (המהווה את הגבול בין אפגניסטן לפקיסטן). אם יתמזל מזלנו נפגוש רועים נוודים שעולים בחודשי הקיץ עם עדריהם להרים, והם יוכלו לספר לנו קצת אורח החיים המיוחד שלהם. אחה"צ נגיע לפינה הדרום מזרחית של טג'יקיסטן ונלון בפנסיון ייחודי בקרבת מעיינות חמים. 

יום 7 - יום נסיעה מרתק במזרח הפאמיר - רמה יבשה וגבוהה (מעל 3000 מטר), עם נופים צחיחים של מדבר וקרחונים מעל הכיוונים. כאן כבר גרים בני המיעוט הקירגיזי במדינה - באוהלי "יורט" מיוחדים. בערב נגיע לעיירה מורגאב (Murghab) - שהוקמה במקור כבסיס של הצבא הרוסי לשמירת האינטרסים אל מול התקדמות הבריטים. כאן נספר מעט על "המשחק הגדול" ועל קורות חוקרי הארצות שהגיעו לראשונה לאזור הפאמיר. לינה במלון בסיסי וטוב (מקלחות משותפות).

יום 8 - יום קצר בסביבות מורגאב, נוכל להתאקלם קצת לגובה ונסתובב בעמקים בקרבת העיירה. לינה באותו מלון.

יום 9 - היום ניסע לגבול הצפוני של הרי הפאמיר - נתקרב לגבול קיריגסטן ונבקר באגם השחור - "קאראקול" (Karakul) בגובה 3900 מטרים.. בהתאם לתנאי העונה והכביש נתחיל לחזור היום מערבה ודרומה אל עמק הבארטאנג המרשים. עם ערב נטפס אל הכפר בארדרה (bardara) ונלון בבית משפחה מקומית. 

יום 10 - יום הליכה קצר בסביבות הכפר, נצפה במלאכות המסורתיות, נתארח בבתי הכפר, נלמד לבשל מאכלים מקומיים ואף נבקר במקדש האסמעילי המיוחד שבכפר. לילה נוסף בכפר.

יום 11 - נרד עם הג'יפים וניסע במורד נהר הבארטאנג אל עמק סודי ומיוחד- הגישה אלי היא רק ברגל. נטפס לאט לאט דרך אגמים ונופי הרים מרשימים ונגיע לכפר מבודד ויפהפה למרגלות הרי הפאמיר הגבוהים. כאן נתארח שוב בבית משפחה מקומית ונהנה מהלילה האחרון שלנו באזור.

יום 12 - נרד מהכפר ברגל, נחזור לג'יפים ונתחיל את הדרך הארוכה חזרה לדושאנבה. הגעה מאוחר בערב למלון טוב בעיר. 

יום 13 - יום סיור ורגיעה בדושאנבה. בערב נחגוג את הלילה האחרון בטג'יקיסטן בארוחה מסורתית. 

יום 14 - בהתאם לשעת הטיסה ניסע לשדה"ת והביתה. 


שימו לב - 
מסלול הטיול עשוי להשתנות בהתאם לתנאי מזג האוויר, מצב הדרכים והחלטת המדריך בשטח.
בנוסף, לעתים ישנן בעיות עם קבלת האישורים המיוחדים לטיול במחוז הפאמיר ובאופן כללי עם הבירוקרטיה הטג'יקית המסורבלת. 


חגיגות העצמאות הטגיקיות בעיירה חורוג

עמק הוואחאן בשעת שקיעה

מצודת לאנגאר, שחלשה על דרך המסחר הקדומה בוואחאן

הג'יפ שלנו וברקע פסגות הרי הינדו-קוש

שיירת גמלים בצד האפגני של עמק הוואחאן

יורט - אוהל רועים קירגיזי מסורתי - במזרח הפאמיר

הג'יפים שלנו בגובה 4000 מטר בדרך לאגם השחור - קאראקול
הכפר "הסודי" שלנו בעמק בארדרה

מפגש עם רועה מקומית מעל הכפר באצ'ור הפאמיר

גג מסורתי של בית פאמירי - מסמל את ארבעת היסודות ופתוח לשמיים

המארחת שלנו בבית הכפר מעל בארדרה

מקדש אסמעילי מסורתי בלב ההרים

פנים המקדש האסמעילי, בתי הכפר בהם נלון בנויים בצורה דומה.